Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Tymián

Tymián obecný, latinsky Thymus vulgaris, je rostlina čeledi hluchavkovitých. Tymián je poddruh mateřídoušky obecné, na rozdíl od mateřídoušky, která roste v našich polohách divoce, má tymián dřevnatějící lodyhy.

Základní informace o tymiánu

Tymián je nízký polokeř, který dosahuje výšky 20-30 cm. Obvykle roste na slunných, sušších a lehčích půdách. Zespodu má dřevnaté lodyhy, které jsou hustě obrostlé listy. Kvést začíná tymián v květnu a kvetení trvá až do září, aby potom tymián nezvadl, stříhají se odumřelé květy. Plody tymiánu jsou vejcovité tvrdky.
Původní rozšíření tymiánu bylo ve Středomoří, odtud se tymián rozšířil do střední a východní Evropy, v těchto oblastech ale musí být chráněn před zimou. Je mnoho typů tymiánu s rozličnými vůněmi (citrónovou, pomerančovou).

Tymián a jeho použití

Ve Francii se tymiánu říká penicilin chudých, je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylin. V lidovém léčitelství se tymián řadí mezi nejspolehlivější prostředky proti chorobám horních cest dýchacích, kašli a bronchitidě. Dále tymián působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu a působí protizánětlivě.

Tymián je také jednou z nejsilněji působících antiseptických bylin proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Účinné látky tymiánu jsou silice, cymol, karvakrol, linalol, borneol, hořčiny, saponiny, flavonoidy atd. Sběr tymiánu je vhodný od května do srpna, sušit tymián je vhodné v silnějších vrstvách (30 cm) na přímém slunci, nebo umělým teplem do 40 stupňů.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky