Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Špalda, bulgur

Špalda (též bulgur) je druhem rozpadavé pšenice, v Evropě byla pěstována už před 8 000 lety a pěstovali ji Egypťané, Keltové i Germáni. Později musela špalda ustoupit šlechtěné pšenici, která vykazovala větší výnosy.

Co je špalda

Špalda je primitivní pšenice s lámavým vřetenem klasu a čtyřvětými klásky, z nich se vyvíjejí dvě obilky. Špalda je odolná proti škůdcům, chorobám i nepřízni počasí a proto je hojně využívanou plodinou v ekologickém zemědělství. Ve Švýcarsku je špalda používána jako sladová přísada do piva.
V současnosti se špalda považuje za zdravější náhražku šlechtěné pšenice, má vyšší podíl minerálních látek a bílkovin. Také má vysoký obsah vlákniny a lepku (35-45 %). Špalda obsahuje skoro všechny základní složky, které jsou důležité pro lidský organismus. Zajímavá je svým složením i ořechovou chutí. Dobrou vlastností je vysoký podíl sacharidů, bílkovin, minerálů (hořčík, vápník, draslík, zinek, fosfor, vitamíny skupiny B) a to, že ne špalda neobsahuje cholesterol. Ze zdravotního hlediska jsou špaldě připisovány pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému, výborná je lehká stravitelnost a vhodnost při léčení některých alergií. Pro některé jedince alergické na lepek má konzumace špaldy mnohem nižší toxicitu a v některých případech vůbec tuto alergii nevyvolává.

Co se dá ze špaldy vyrobit

  • celozrnná mouka (obsahuje vitamíny, minerály, kvalitní tuk)
  • krupice
  • kroupy, kernetto (vhodné do pomazánek, polévek)
  • musli bulgur
  • náhražka kávy
  • přísada do sladu

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky