Mohou pomáhat proti zánětu močového měchýře
mají antibakteriální účinky
zklidňují zažívací potíže
ZÁPORY
mohou vyvolat alergickou reakci
BORŮVKAMI PROTI BAKTERIÍM
Borůvky obsahují přírodní antibakteriální látky, které organismus chrání před žaludečními potížemi.
Na rozdíl od řady kyselých bobulí, které se dají jíst jen povařené s cukrem, jsou borůvky přirozeně sladké a chutné i za sirova, takže využijeme jejich vitamin C. Borůvky sice patří k dobrým zdrojům tohoto vitaminu, ale k dosažení jeho průměrné denní dávky doporučené pro dospělou osobu bychom museli sníst téměř 300 g čerstvých plodů.
Sušené borůvky se od nepaměti používaly k léčení průjmu a otravy jídlem. Toto využití je dnes díky lékařským výzkumům podloženo i vědecky.
Tím, že zabraňují šíření bakteriální nákazy (která se jinak může močovými cestami dostat do měchýře), jsou borůvky i účinným pomocníkem proti opakovaným infekcím močových cest, zejména proti zánětu močového měchýře. Borůvky navíc (stejně jako brusinky) obsahují látku, která nedovolí bakteriím přichytit se na sliznici močového měchýře a močové trubice.
Podle studií, které v poslední době proběhly ve Spojených státech, je možné, že borůvky zlepšují zrak a chrání před zhoršeným viděním, zeleným zákalem, šedým zákalem a podobnými poruchami. Bude ovšem zapotřebí ještě rozsáhlejší výzkum, který tyto účinky definitivně prokáže nebo vyvrátí.
Stejně jako většina ostatních bobulí mohou borůvky vyvolat alergickou reakci. K jejím nejčastějším projevům patří otoky rtů a očních víček a svědivá vyrážka.