Sacharóza je neredukující disacharid založený na glukóze a fruktóze. Silnějším zahříváním vniká cukrová hmota obarvená vytvořeným hnědým cukerným barvivem (karamel).
Sacharóza, mimo chemie, se v běžné řeči označuje jako řepný cukr, třtinový cukr, muskovado, stolní (konzumní) cukr, nebo jen cukr. V čistém stavu je sacharóza bílá krystalická látka sladké chuti. Uplatnění sacharóza nachází v potravinářství, kde je používána jako sladidlo. Při teplotě 180-300 ⁰C vzniká nesladké barvivo (kulér). Sacharóza je přítomná v rostlinách, zejména v cukrové třtině (12-16 %) a také cukrové řepě (14-22 %). Zředěnými kyselinami se za zvýšené teploty hydrolyzuje na glukózu a fruktózu, tzv. invertní cukr. Na světě se vyrobí více než 140 milionů tun sacharózy ročně. U konečného výrobku nelze určit, jestli byl vyroben z cukrové třtiny, nebo z cukrové řepy. Neexistují žádné zaznamenané rozdíly.
V přírodě je sacharóza velmi rozšířená, je důležitým metabolickým produktem všech zelených rostlin, tady slouží jako transportní rozpustný sacharid. Sacharóza se vyskytuje ve stoncích, listech a plodech mnoha rostlin. V České Republice je hlavním zdrojem sacharózy cukrová řepa, ve světě je to cukrová třtina. Místně a v menším měřítku i další druhy rostlin jako datlovník, některé druhy palem a javor cukrodárný.