Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Sacharóza

Sacharóza je neredukující disacharid založený na glukóze a fruktóze. Silnějším zahříváním vniká cukrová hmota obarvená vytvořeným hnědým cukerným barvivem (karamel).

Co je sacharóza

Sacharóza, mimo chemie, se v běžné řeči označuje jako řepný cukr, třtinový cukr, muskovado, stolní (konzumní) cukr, nebo jen cukr. V čistém stavu je sacharóza bílá krystalická látka sladké chuti. Uplatnění sacharóza nachází v potravinářství, kde je používána jako sladidlo. Při teplotě 180-300 ⁰C vzniká nesladké barvivo (kulér). Sacharóza je přítomná v rostlinách, zejména v cukrové třtině (12-16 %) a také cukrové řepě (14-22 %). Zředěnými kyselinami se za zvýšené teploty hydrolyzuje na glukózu a fruktózu, tzv. invertní cukr. Na světě se vyrobí více než 140 milionů tun sacharózy ročně. U konečného výrobku nelze určit, jestli byl vyroben z cukrové třtiny, nebo z cukrové řepy. Neexistují žádné zaznamenané rozdíly.

Výskyt sacharózy

V přírodě je sacharóza velmi rozšířená, je důležitým metabolickým produktem všech zelených rostlin, tady slouží jako transportní rozpustný sacharid. Sacharóza se vyskytuje ve stoncích, listech a plodech mnoha rostlin. V České Republice je hlavním zdrojem sacharózy cukrová řepa, ve světě je to cukrová třtina. Místně a v menším měřítku i další druhy rostlin jako datlovník, některé druhy palem a javor cukrodárný.

 

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky