Kostival lékařský, latinsky Symphitum officinale, je rozšířen v Evropě a u nás se často vyskytuje v příkopech, v křovinách u potoků a řek, ve vlhkém houští a na vlhkých polích.
Kostival je statná a vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1 metr. Kostival má řepovitý a uvnitř bělavý oddenek, který v zemi přechází v silné postranní kořeny. Lodyha kostivalu je nahoře větvená a drsně chlupatá, na stranách je křídlatá. Listy jsou podlouhlé, kopinaté a zužují se do řapíku. Kostival kvete od června do září a květy jsou postaveny v hroznech. Pětizubá koruna je bílá, nažloutlá, růžová někdy fialová. Semeník kostivalu má čtyři díly a plod se skládá ze čtyř nažek.
Už od středověku patří kostival lékařský mezi významné léčivé rostliny. Sbírán je především kořen, někdy i listy. Kostival dokáže regenerovat tkáně, díky této schopnosti se používá při bolestech svalů a kloubů nebo při zlomeninách. Kostival také tiší bolest, proto je dobrý na bércové vředy, popáleniny i omrzliny. Na zevní léčbu lze použít strouhaný kořen kostivalu, nebo kašičku uvařenou ze sušeného kořene a vody. Na hnisající drobné rány je účinná kostivalová mast, kdy stačí přidat ke strouhanému kostivalu sádlo. Při vnitřním užití působí proti problémům s trávicím traktem. V současnosti se vnitřní užívání kostivalu moc nedoporučuje, protože obsahuje alkaloidy, u alkaloidů a podobných látek je podezření, že působí jako karcinogeny. Dále obsahuje kostival slizové látky, silice, třísloviny, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice a cholin.