Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Kostival

Kostival lékařský, latinsky Symphitum officinale, je rozšířen v Evropě a u nás se často vyskytuje v příkopech, v křovinách u potoků a řek, ve vlhkém houští a na vlhkých polích.

Kostival a jeho vlastnosti

Kostival je statná a vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 1 metr. Kostival má řepovitý a uvnitř bělavý oddenek, který v zemi přechází v silné postranní kořeny. Lodyha kostivalu je nahoře větvená a drsně chlupatá, na stranách je křídlatá. Listy jsou podlouhlé, kopinaté a zužují se do řapíku. Kostival kvete od června do září a květy jsou postaveny v hroznech. Pětizubá koruna je bílá, nažloutlá, růžová někdy fialová. Semeník kostivalu má čtyři díly a plod se skládá ze čtyř nažek.

Kostival a jeho možné použití

Už od středověku patří kostival lékařský mezi významné léčivé rostliny. Sbírán je především kořen, někdy i listy. Kostival dokáže regenerovat tkáně, díky této schopnosti se používá při bolestech svalů a kloubů nebo při zlomeninách. Kostival také tiší bolest, proto je dobrý na bércové vředy, popáleniny i omrzliny. Na zevní léčbu lze použít strouhaný kořen kostivalu, nebo kašičku uvařenou ze sušeného kořene a vody. Na hnisající drobné rány je účinná kostivalová mast, kdy stačí přidat ke strouhanému kostivalu sádlo. Při vnitřním užití působí proti problémům s trávicím traktem. V současnosti se vnitřní užívání kostivalu moc nedoporučuje, protože obsahuje alkaloidy, u alkaloidů a podobných látek je podezření, že působí jako karcinogeny. Dále obsahuje kostival slizové látky, silice, třísloviny, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice a cholin.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky