Většina lidí se domnívá, že jedinou odrůdou jsou známé strakaté fazole. Existují však i červené, černé, bílé odrůdy fazolí. Nejčastěji se prodávají sušené nebo konzervované v nálevu.
Červené masité fazole pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali již Aztékové. Tyto fazole jsou charakteristické svým tvarem připomínajícím ledvinu a obvykle se používají k přípravě salátů, polévek a zapečených hrnců. Prodávají se sušené nebo ve slaném nálevu.
Používáte-li sušené fazole, musíte je nejdřív namočit a nechat stát přes noc. Pak fazole asi 15 minut prudce povaříte a necháte je stát na mírném plameni hodinu i déle, dokud náležitě nezměknou. Syrové a nedovařené fazole mohou obsahovat nestravitelné látky, jež by mohly způsobit těžkou otravu. Jen dobře uvařené fazole působí některým lidem nadýmání.
Fazole v kombinaci s rýží nebo jiným druhem obilniny poskytují kvalitní bílkoviny lidem,
kteří nejedí maso. Všichni, kdo se snaží zeštíhlet, mohou z fazolí načerpat dostatek bílkovin bez tuku. Velké červené fazole jsou také dobrým zdrojem draslíku, užitečným zdrojem železa, fosforu a folátu a dále obsahují zinek, který přispívá k tomu, aby se poranění dobře hojila.