Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Pohanka

Pohanka je dvouděložná rostlina pěstovaná jako pseudoobilovina. Po usušení má zelenou barvu a ze semen se vyrábí mouka, krupice nebo kroupy. Pohanka je teplomilná rostlina, která se Evropě pěstuje jako léčivá rostlina nebo jako potravina.

Historie pohanky

Za pravlast pohanky je považována jihovýchodní Asie. Podrobnou analýzou bylo zjištěno, že oblast původního výskytu pohanky se nachází v Himalájích, kde se nacházejí lokality s vhodnými klimatickými i půdními podmínkami. Pěstování pohanky se po její domestikaci rozšířilo do Číny a Indie (národy severní Indie znaly pohanku už před 2 500 lety). Nejstarší nálezy semen pohanky pocházejí z doby železné (vykopávky u Azovského moře). Na území Polska datují archeologové nálezy pohanky do 14. a 15. století. V Maďarsku a na jižním břehu Balatonu ji lidé znali už v 10. století. Dále se pak o pohance zmiňují kronikáři v Německu, v Anglii, Francii nebo v Itálii a to v 16. století. Pojmenování vzniklo pravděpodobně v souvislosti s nájezdy Tatarů ve 13. století, kteří ji dovezli do našich zemí v kožených měšcích. Původní obyvatelé je považovali za pohany a název se ujal i pro tuto obilninu.

Jak pohanka vypadá

Plod pohanky tvoří trojboká nažka, nažky mají hnědou, černou nebo šedou barvu a připomínají bukvici. Oloupaná semeny se podobají cereáliím, vnější obal je tlustá vrstva světle zelené barvy.

Proč je pohanka dobrá

Pohanka má vysokou výživovou hodnotu a je označována jako funkční potravina. Pohanka je ceněna pro vysoký obsah bílkovin, vyváženému složení aminokyselin a vysokému obsahu vlákniny. Semena pohanky obsahují draslík, fosfor, vápník, železo, měď, zinek, mangan, a selen, ze skupiny vitamínu B je to cholin a tokoferol. A jelikož pohanka neobsahuje lepek, je vhodná pro osoby, které trpí celiakií. Pohanka je vhodná při zvýšené krvácivosti, střevních nádorech nebo déletrvající menstruaci. Pomáhá tělu aktivovat energii, která podporuje činnost nervu, příznivě ovlivňuje stavy podrážděnosti, nechutenství a bolesti hlavy. Pohanka obsahuje cholin, který regeneruju jaterní buňky po poškození alkoholem a chorobami. Pohanka působí proti srážení krve v cévách a snižuje vstřebávání cholesterolu z potravy.

Zajímavé odkazy na téma pohanka:

http://www.pohankovymlyn.cz/pohanka.php
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pohanka

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky