Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Heřmánek

Heřmánek lékařský, latinsky Matricaria recutita, je jednoletá vonná bylina. Heřmánek kvete od června do srpna a jeho výskyt je hojný. Často se vyskytuje jako plevel v obilí.

Jak vypadá heřmánek

Heřmánek je bylina z čeledi hvězdicovitých, má málo listnatou lodyhu a dorůstá do výšky   15-20 cm. Listy heřmánku jsou drobné, úzké, přisedavé, zpeřené a dělené v čárkovité úkrojky. Okvětní lístky mají bílou barvu, válcovitý až kuželovitý tvar a jsou přisazeny k žlutě zbarvenému květnímu lůžku, které je uvnitř duté. Květy jsou posazeny na prodloužených stopkách. Plodem heřmánku je asi 1 mm dlouhá malá neochmýřená nažka. Heřmánek pravý lze často zaměnit s heřmánkem římským (Chamomilla Romana), odlišit se dají pouze podle vůně. Heřmánek má mnoho lidových názvů: kamilka, marunka, harmaníček, sluníčko nebo rumánek. Heřmánek je významná léčivá rostlina s příjemnou vůní, kterou používali již naši předci.

Heřmánek jeho rozšíření a použití

Heřmánek pravý původně rostl v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. K nám byl dovezen společně s obilím jako jeho plevel. V našich podmínkách je heřmánek plevelem u cest, úhorech, jetelištích a také se pěstuje na poli jako kulturní plodina pro průmyslové zpracování. Nyní se heřmánek vyskytuje v celé Evropě, Asii a v Severní Americe.
Heřmánek díky svému hojivému a regeneračnímu účinku nalezl uplatnění v léčitelství a kosmetice. Heřmánek působí protizánětlivě a dezinfekčně, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Heřmánek také navozuje celkové uvolnění, pomáhá léčit žaludeční vředy a záněty očních spojivek, ale může vyvolat alergickou reakci. Z heřmánku lze udělat odvar nebo čaj.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky