Heřmánek

Heřmánek lékařský, latinsky Matricaria recutita, je jednoletá vonná bylina. Heřmánek kvete od června do srpna a jeho výskyt je hojný. Často se vyskytuje jako plevel v obilí.

Jak vypadá heřmánek

Heřmánek je bylina z čeledi hvězdicovitých, má málo listnatou lodyhu a dorůstá do výšky   15-20 cm. Listy heřmánku jsou drobné, úzké, přisedavé, zpeřené a dělené v čárkovité úkrojky. Okvětní lístky mají bílou barvu, válcovitý až kuželovitý tvar a jsou přisazeny k žlutě zbarvenému květnímu lůžku, které je uvnitř duté. Květy jsou posazeny na prodloužených stopkách. Plodem heřmánku je asi 1 mm dlouhá malá neochmýřená nažka. Heřmánek pravý lze často zaměnit s heřmánkem římským (Chamomilla Romana), odlišit se dají pouze podle vůně. Heřmánek má mnoho lidových názvů: kamilka, marunka, harmaníček, sluníčko nebo rumánek. Heřmánek je významná léčivá rostlina s příjemnou vůní, kterou používali již naši předci.

Heřmánek jeho rozšíření a použití

Heřmánek pravý původně rostl v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. K nám byl dovezen společně s obilím jako jeho plevel. V našich podmínkách je heřmánek plevelem u cest, úhorech, jetelištích a také se pěstuje na poli jako kulturní plodina pro průmyslové zpracování. Nyní se heřmánek vyskytuje v celé Evropě, Asii a v Severní Americe.
Heřmánek díky svému hojivému a regeneračnímu účinku nalezl uplatnění v léčitelství a kosmetice. Heřmánek působí protizánětlivě a dezinfekčně, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Heřmánek také navozuje celkové uvolnění, pomáhá léčit žaludeční vředy a záněty očních spojivek, ale může vyvolat alergickou reakci. Z heřmánku lze udělat odvar nebo čaj.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v 23 městech České republiky