Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Metabolismus

Metabolismus je z řeckých slov meta a balló. Metabolismus je látková přeměna, soubor všech enzymových reakcí (metabolických drah), při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách a v živých organismech.

Základní informace o metabolismu

Podle směru probíhající změny, která se s komplexní organickou molekulou děje, rozdělujeme metabolismus na anabolismu a katabolismus. Všechny látky, které se přemění při metabolismu, se označují jako metabolity.
Katabolismus je rozklad látek za současného uvolňování energie, probíhá při zvýšené tělesné pohybové aktivitě a za udržování životních funkcí.
Anabolismus je tvorba látek, během které je energie spotřebovávána. Anabolické děje převažují v situacích, kdy je tělesná aktivita omezena. Anabolismus je také označován jako bazální metabolismus a jeho hodnota závisí na věku, pohlaví a velikosti těla.
Dle alternativní definice se jako metabolismus označuje látková a energetická výměna, příjem a zpracování živin.

Celkový a bazální metabolismus

Někdy rozlišujeme celkový metabolismus, který zahrnuje všechny biochemické procesy v organismu (lidském), nebo metabolismus buněčný, který zahrnuje chemické procesy v buňce.
Bazální metabolismus neboli klidový je základní látková přeměna teplokrevných organismů, které jsou v klidu. Bazální metabolismus měříme při teplotě, kdy nejsou zapojeny termoregulační mechanismy organismu. U dospělého člověka je v jednotkách MJ (megajoulů), podle empirického vzorce: BM= hmotnost (kg)*0,1.

Primární a sekundární metabolismus

Primární metabolismus zahrnuje základní chemické přeměny, na kterých závisí život a růst organismu. Řadí se sem metabolismus sacharidů, lipidů, aminokyselin a nuklearových kyselin.
Sekundární metabolismus zahrnuje chemické procesy v jednotlivých skupinách organismů, pomocí kterých se produkují a odbourávají specifické (nebílkovinné) chemické látky.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky