Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Mastné kyseliny

V biochemii se jako mastné kyseliny označují vyšší monokarboxylové kyseliny. Mastné kyseliny mají alespoň 8 uhlíkových atomů. Poprvé mastné kyseliny izoloval francouzský chemik M. E. Chevreul a to v roce 1818.

Výskyt mastných kyselin

V přírodě se většinou vyskytují mastné kyseliny, které mají sudý počet uhlíkových atomů. Průmyslově se mastné kyseliny vyrábí hydrolýzou esterových vazeb v tucích. Mastné kyseliny jsou součástí mnoha biologicky důležitých látek. V našem těle se mastné kyseliny vyskytují především volně nebo jako součást neutrálních tuků (triglyceridů).

Proč jsou mastné kyseliny důležité

Mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí každé buňky lidského těla, slouží jako zdroj energie, ale i jako materiál pro tvorbu významných tkáňových působků (látky, které ovlivňují tělesnou teplotu, zánětlivou reakci i srážlivost krve). Většinu mastných kyselin si dokáže tělo vyrobit samo, ty které si vytvořit neumí, musíme získat z potravy. Jedná se o esenciální (nezbytné) mastné kyseliny. Především to jsou mastné kyseliny polynenasycené.

Z čeho lze získat mastné kyseliny

Hlavním zdrojem mastných kyselin jsou rostlinné a živočišné tuky a oleje, ale každý tuk i olej obsahuje jiné typy mastných kyselin.

  • vepřové sádlo – kyselina palmovitá, kyselina stearová
  • rybí tuk – kyselina eikosapentaenová, kyselina dokosagexaenová
  • olivový olej – kyselina linolová, kyselina olejová
  • kokosový olej – kyselina laurová

Obecně se doporučuje konzumace rostlinných olejů, olivový olej při pravidelné konzumaci může pomoci snížit riziko srdečně-cévního onemocnění. Živočišné tuky jsou také důležité, rybí tuk má srovnatelné účinky jako olivový olej a navíc obsahuje i vitamín D, který je důležitý pro správnou tvorbu kostí.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky