Fenykl obecný, latinsky Foeniculum vulgare, je víceletá léčivá rostlina. Roste planě ve středomoří, dále také kolem Černého moře a v asijských zemích. V České republice je výskyt fenyklu omezen pouze na jižní Moravu.
Původem pochází fenykl z jižní Evropy. Fenykl, který je pěstován pro potřeby trhu, často pochází z Rumunska, Bulharska, Maďarska, Egypta nebo Číny.
Vzhledově je fenykl podobný kopru, plodem je dvounažka s protáhlými nažkami až 1 cm, existují ale i drobnoplodé formy. Barva plodu fenyklu je zelenavá až světle hnědá a charakteristická je také sladká lékořicová vůně. Chuť fenyklu je lehce štiplavá, nasládlá, pro někoho hořká. Žluté květy dorůstají výšky až 2,5 m.
Fenykl má široké užití jak v kulinářství, tak v léčitelství. První záznamy o užívání fenyklu pocházejí už ze starověku. Fenykl má protikřečové účinky na střeva a působí také proti nadýmání. Podporuje tvorbu mateřského mléka, má močopudný vliv a ulehčuje odkašlávání. Méně známé jsou účinky fenyklu na dýchací cesty, fenykl pomáhá čistit sliznici a silný odvar ze semen fenyklu lze užívat jako kloktadlo při bolestech v krku.
U fenyklu je jedlá každá část rostliny, fenykl může být zároveň zeleninou i kořením. Stonky fenyklu chutnají sladce a svou chutí připomínají anýz. Fenykl je možné přidávat do polévek nebo salátů.