Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Levandule

Levandule lékařská, latinsky Lavandula angustifolia, je rostlina s nádhernou vůní, kterou Římané rozšířili po Evropě. Uplatnění nacházela v kosmetice a její jméno je odvozeno od latinského slova „lavare“ – prát. Existuje asi 21 druhů levandule a ještě větší počet kříženců. Barva levandule se pohybuje od fialové až po bílou.

Jak vypadá levandule

Levandule lékařská je stálezelený, přezimující, víceletý keřík s kulovitým kořenem, který sahá do velké hloubky. Levandule je odolná proti mrazu a dosahuje výšky až 90 cm. Listy levandule jsou dlouhé, přisedlé, čárkovité, podhrnuté a 2-5 cm dlouhé. Květy jsou fialové až bílé, s velice intenzivní vůní a uspořádané do chudých přeslenů. Levandule kvete od července do srpna. Plodem levandule jsou drobné, hladké, lesklé, hnědé až černé tvrdky, které jsou po čtyřech v každém květu.

Použití levandule

V minulosti se květy levandule sypaly v domech na podlahu, protože jejich intenzivní vůně odháněla hmyz. Dnes se používá levandule zejména v aromaterapii a to díky svým uklidňujícím a antiseptickým účinkům. Levandule je doporučována při depresích, bolestech hlavy, stresu a celkové tělesné zchvácenosti. Pro dobrý spánek se dává jedna kapka levandulového oleje na polštář. Kandované květy levandule se používají v cukrářství ke zdobení dortů a moučníků. Čerstvé květy levandule mohou zjemnit zmrzlinu. Používání levandule je zakázáno diabetikům, kteří si aplikují inzulín injekčně.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky