Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Máta peprná

Máta peprná, latinsky Mentha piperin, je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Máta peprná je přirozeným hybridem máty vodní a máty klasnaté, patří mezi léčivé rostliny a má silné aroma.

Popis máty peprné

Máta peprná je vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem, přímé čtyřhranné a v horní části chlupaté lodyhy dorůstají výšky 30 až 100 cm. Listy máty peprné jsou vejčitě kopinaté, zašpičatělé, na okrajích ostře pilovité a lehce chlupaté. Žilky na rubu listů jsou silně vyniklé. Květy máty peprné vyrůstají v hustých přeslenech, mají nachovou nebo narůžovělou barvu a chutnají jako peprmintový bonbon, koruna je čtyřcípá a téměř pravidelná. Plody jsou nahnědlé vejčité tvrdky, vytvářejí se ale zřídka a jsou z velké části neklíčivé. Máta peprná patří mezi nejznámější léčivky, pěstuje téměř po celém světě a kvete od června do srpna.

Máta peprná a její využití

Silné aroma máty peprné způsobuje mentol, toho je využíváno při výrobě bonbonů, žvýkaček nebo mátového likéru (Peprmincka, Zelená). Máta peprná je také jednou z ingrediencí, které se přidávají do míchaného nápoje s názvem Mojito.
Největší uplatnění se mátě peprné dostává při léčbě žaludečních potíží, uvolňování křečí nebo zlepšení nevolnosti při kocovině. Máta peprná dále zastavuje zvracení, léčí koliky a zlepšuje chuť k jídlu. Vhodná je kombinace máty peprné s dalšími léčivými rostlinami. Posiluje působení lipového čaje a dohromady se saturejkou pomáhá při impotenci a frigiditě, s rozmarýnem zlepšuje celkovou fyzickou i duševní kondici.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky