Játra jsou uložena pod bránicí na pravé straně dutiny břišní a mají klínovitý tvar. Váha jater se pohybuje přibližně okolo 1,5 kilogramu, u žen jsou játra menší než u mužů. Až 10 % z této hmotnosti tvoří tuk.
Játra zajišťují energetickou látkovou výměnu a přeměnu živin, nezastupitelnou funkcí je detoxikace organismu a trávení potravy v tenkém střevě. Dalšími funkcemi je syntéza bílkovin krevní plazmy (včetně srážecích faktorů) a produkce hormonů regulujících hospodaření s vodou a solemi. Játra jsou také zásobárna řady látek, mezi které patří glykogen, železo nebo vitamíny.
Pokud játra selžou, dojde k poruše homeostázy, objevují se hormonální poruchy, poruchy metabolismu a srážení krve, selhání ledvin a poruchy funkce mozku, které mohou vést k jaternímu komatu a následné smrti.
Játra mají obrovskou regenerační schopnost a v léčbě jejich onemocnění přináší největší efekt správná životospráva a dlouhodobá dieta. V krajním případě může být řešením transplantace jater, v játrech se usazují viry (například chřipka) nebo viry žloutenky.
Lidé si játra poškozují hlavně sami, a to především nadměrnou konzumací alkoholu, což může vyvolat zánět nebo cirhózu jater. Mezi alkoholiky jsou na tom lépe ti, kteří pijí s přestávkami, játra se za týden či dva bez alkoholu zregenerují na skoro normální stav.
Bezpečnou denní dávkou alkoholu, která játra nepoškozuje, je považováno přibližně 30 gramů pro muže. Tato dávka se rovná asi litru dvanáctistupňového piva, dvěma deci vína či rumu. Zdravá játra jsou schopna zpracovat 150 gramů alkoholu za den, ale nemůžeme je takové zátěži vystavovat každý den.
Játra zatěžuje dokonce i obyčejná chřipka proto by se v této době měl člověk vyvarovat alkoholu. Nebezpečí pro játra je i užívání léků souběžně s pitím alkoholu.