RNDr.Petr Fořt,CSc.
nezávislý poradce pro výživu, autor, garant ABC diety
Milí čtenáři,
jako garant ABC diety, kterým jsem již od jejího založení (2008), cítím povinnost komentovat přístup médií ke „krabičkovým dietám“, konkrétně článek deníku MF Dnes, otištěný v pátek 27. ledna 2012 pod názvem „Hubnutí z krabiček může být nebezpečné“.
Oslovení odborníci dle mého názoru nepochopili, že se od nich nežádá jen zdrcující kritika! Nic proti analýze kvality – i v médiích. Je správné, když se média intenzivně zabývají potravinami, kvalitou výživy populace apod. Z řad těch, kteří řeší problém svého stravování (případně nadváhy), se rekrutují také uživatelé „krabiček“. Proto popularita krabičkové diety roste a díky tomu také počet výrobců. Ne všichni však pracují na jedničku. Nicméně tak tomu je v kterékoliv výrobní sféře.
Podívejme se blíže na způsob hodnocení, prezentovaný MF Dnes ústy oslovených odborníků. Mám-li něco hodnotit, musím nejprve určit kritéria. To platí například – nebo spíše především – o tom, jakou „krabičky“ mají mít energetickou hodnotu a složení živin. Toto však zmíněný test neuvádí. Podrobněji k jednotlivým výstupům testu:
Výsledkem hodnocení bylo konstatování, že mnohé firmy nabízejí krabičky o nebezpečně nízké energetické hodnotě.
Námitka: NESMYSL! Výrobci většinou nabízejí možnost volby z různých variant energetického obsahu. Je na uživateli, aby zvolil na základě vlastní úvahy (jen velmi zřídka na základě doporučení specialisty)odpovídající energetický obsah. Kromě toho, nikde není dáno, jaký energetický příjem je optimální pro toho kterého spotřebitele v jeho konkrétní situaci a s jím zvoleným cílem užití.
Námitka: Nejsou uvedena kritéria, podle kterých se hodnotilo! Je totiž velmi diskutabilní, jaký poměr živin je skutečně správný! A kromě toho – poměr živin v redukčních dietách se nutně musí diametrálně lišit od běžné stravy zdravého člověka.
Pozoruhodné je, že právě v hodnocení poměru živin neuspěl vítěz testu!
Nepřísluší mi hodnotit konkurenci, nemám k tomu dostatek podkladů, stejně jako je neměli ti, kdo hodnotili pro MF Dnes. Mohu jen konstatovat, že v řadě případů skutečně nejde o nic jiného, než o „nekvalitní závodní stravování v krabičkách“, už třeba jen proto, že o odborném zázemí nemůže být ani řeč.
Doc.Kohout: Krabičky by měly být použity jen v případě, že jejich uživatel je odborně vyšetřen. Některé produkty neobsahovaly dostatek bílkovin nebo dostatek energie nebo měly nesprávný poměr živin.
Námitka: V takovém případě by bylo nutné vyšetřit celou populaci předtím, než ji pustíme do hospod nebo do supermarketu a potom doma „k talíři a do ledničky“. Neexistuje univerzální, skutečně správný poměr živin. Neexistuje univerzálně použitelný energetický příjem.
Dr.Suchánek: Krabičky s nízkým energetickým obsahem nemají smysl (!), protože důležitý je sport, a ten se při tak nízkém příjmu energie nedá absolvovat.
Námitka: Kolik procent populace pravidelně a denně 1 hodinu cvičí, jak se doporučuje? Faktem je, že dočasné snížení příjmu energie nijak NEOHROZÍ toho, kdo chce rekreačně sportovat, naopak, přispěje to k případné redukci nadváhy.
V.Boháčová, Dis.: Krabičková dieta je jednou z možností, jak přimět „hubnoucího“ k pravidelné redukční stravě. Ale neměla by ho nechat po ukončení konzumace svému osudu.
Námitka: Jak si kolegyně představuje odbornou péči o uživatele krabiček poté, co s jejich konzumací skončí? Já tak, že uživatele vybavím informacemi o tom, JAK se musí chovat po ukončení užití krabiček. V drtivé většině případů však kolegové konkrétní individuální jídelníčky a přesná doporučení včetně vhodného sortimentu potravin, pro svého pacienta nepřipraví! Jsou to právě oni, kdo ho nechají svému osudu například konstatováním: „Milá paní, než vás přijmeme na operaci (například totální endoprotézy), musíte zhubnout 20 kilo!“. Odpověď pacientky: „Ale jak pane doktore, už jsem to zkoušela mnohokrát – a nic!“ Pan doktor – pokrčí rameny, nebo prohlásí: „Najděte si obezitologa“.
Myslím, že producent ABC diety se nemá za co stydět ani se nemusí bát konfrontace v případě, že k hodnocení nebudou použita nestandardní kritéria. Ostatně, ABC dieta byla první nebo přinejmenším jednou z prvních na trhu – a co do kvality je jednou z prvních, pokud ne rovnou první. Na to se snažím v rámci svých možností dohlížet.
RNDr. Petr Fořt, CSc.
Odborný garant ABC diety