Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Celulitida

V odborné literatuře se nazývá lipohypertrofie nebo dermatopannikulóza. Synonymem pro celulitidu je také „pomerančová kůže“ pro svou podobnost s kůrou pomeranče.

Příčiny celulitidy

Celulitida je důsledkem hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Zmnožení tukových buněk způsobují zejména ženské pohlavní hormony, převážně hormon estrogen, který má i schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukovým buňkám je proto dovoleno se bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy je také podporován uspořádáním podkožního vaziva (liší se u žen a u mužů). První známky celulitidy se objevují při užívání hormonální antikoncepce, počínající nadváze a v těhotenství. Celulitida se objeví dříve či později u více jak 80 % žen.  Častěji se ovšem vyskytuje u žen obézních, nevyhne se ale ani štíhlým či mladým dívkám.

Stádia celulitidy

Zprvu je celulitida patrná pouze na zadních stranách stehen, později se projevuje i na vnitřních stranách, po stranách trupu, břicha i na hýždích a zadních stranách paží. V extrémních případech může postihnout celý povrch kůže.

  1. stádium – příznaky „pomerančové kůže“ jsou zřejmé pouze při tlaku na kůži (štípání)
  2. stádium – občas nazývané „manekýnské stádium“ , projevuje se nerovnostmi kůže, viditelnými nejen při tlaku, ale i při napínání svalů nebo ostrém bočním osvětlení
  3. stádium – nerovnosti pozorujete vždy, bez ohledu na stání či osvětlení
  4. stádium – velké nerovnosti kožního povrchu , někdy komplikovány otoky nebo velkým zvětšením tukové tkáně a bolestivostí

Co pomůže?

Pravda je krutá. Zda se u vás jednou celulitida objevila, nikdy se jí stoprocentně nezbavíte. Úspěchem může být, pokud se proces tvorby hrbolků zmírní nebo zabráníte dalšímu jeho šíření. Léčbu je nejlepší vést svědomitě a s odborným lékařským dohledem. Základem pro léčbu je zdravý životní styl. Důležité je také nepodcenit prevenci, vyplatí se to.

Dieta

Žádná speciální dieta proti celulitidě neexistuje. Pokud máte pár kil navíc, bylo by dobré pokusit se o jejich redukci, je ale potřeba postupovat pomalu, radikální diety bez trvalého úspěchu jsou k ničemu. Neustálé hubnutí a nabírání (jo-jo efekt) způsobuje ochabnutí tkání a celý stav může pouze zhoršit.
Pomůže dostatečný pitný režim (3 litry denně), dobré jsou minerální vody s malým obsahem sodíku a bylinné čaje.

Sport a pohyb

Hodí se rychlá chůze nebo rekreační běh. Vhodná je také jízda na kole, na koni, plavání, aerobik a tanec, všechny tyto sporty zvyšují prokrvení a posilují svalovou hmotu kolem hýždí, břicha a na dolních končetinách.

Lymfatická drenáž

Propracovaná technika, blízká masážím. Během drenáže se velmi pomalými tahy a tlaky na kůži (podle stanovených pravidel) aktivuje podkožní lymfatický systém. Tato technika má zásadní význam pro ovlivnění celulitidy, ale patří do rukou vyškolených lékařů (lymfologů) a lymfoterapeutům.

Liposukce

Chirurgická metoda, kterou se z malých bodových řezů odsává podkožní tuk. Její provedení je vhodné spíše v mladším věku, kdy je zachována elastičnost kůže. Zákrok je vhodné konzultovat nejen s chirurgem, ale také s lymfologem.

Závěrem o celulitidě

Kromě již zmíněné nadváhy a těhotenství má na celulitidu vliv i puberta, období přechodu, kouření, pití alkoholu a genetické dispozice. Vliv na ukládání tukových zásob v oblasti hýždí a stehem má opakované prochládání těchto partií, špatné stravovací návyky a nedostatečný příjem tekutin.                                                                                                                                       Zprvu je celulitida pouze problémem kosmetickým, ale při extrémním postižení nastávají i komplikace zdravotní (poruchy kloubů). Občas dojde k postižení mízního systému a otokům, snadno se také tvoří modřiny (způsobeno útlakem kožních cév a nervů), kůže ztrácí pružnost, tím pádem je náchylnější ke zranění a infekcím. Nechtěným bonusem jsou komplikace psychické.

Nejlepším řešením je vyzkoušet si abcDietu - která Vám denně přiveze 5 porcí nutričně vyváženého, velice chutného a čerstvého jídla, nemusíte nic počítat a vše máte připraveno od profesionálu. Více informaci o tomto hubnutí ZDE

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky