Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Meduňka

Meduňka, lidově nazývaná melisa nebo doubravník, je rostlina původem z východního Středomoří a Malé Asie. V hodně zemích je meduňka pěstována na polích a v zahrádkách, ojediněle zplaňuje.

Základní informace o meduňce

Meduňka lékařská, latinsky Melissa officinalis, je vytrvalá bylina, která dosahuje výšky až 90 cm. Lodyha meduňky je čtyřhranná a větevnatá. Listy jsou vstřícné, dlouze řapíkaté až 6 cm dlouhé, vrásčité, široce vejčité, řídce chlupaté, špičaté a vroubkovaně hrubé Oproti tomu horní listy mají kratší řapík a jsou klínovité. Na líci jsou listy meduňky sytě zelené barvy, na rubu bledší a s výraznějšími žebry. Květ meduňky je narůžovělý nebo bílý, jeho kalich je dvoupyský a tyčinky jsou čtyři. Meduňka kvete v červnu až v srpnu. Plod se skládá ze čtyř tvrdek. Listy meduňky voní po citrónu. Meduňce vyhovují chráněné a slunné polohy.

Meduňka a její použití

Meduňka obsahuje účinné látky a to silice (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), třísloviny a kyseliny hydroxytriterpenové, hořčiny, flavonoidy a miberální látky. Meduňka se používá zejména při nervově podmíněných poruchách žaludečního a střevního traktu. Uplatnění má meduňka i při neurastenii, která ovlivňuje srdce a cévy: bolesti a bušení srdce, zrychlená srdeční činnost. Je možné podávat meduňku i při migréně a bolestivé menstruaci, meduňka spojuje účinky máty a heřmánku a má sedativní působení. Z meduňky lze vyrobit meduňkový čaj, likér, nebo se dá používat jako koření. V lidovém lékařství je meduňka používána jako hypnotikum.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky