Informace o cookies na této stránce
ABC dieta potřebuje Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu. Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.

Brutnák lékařský

Brutnák lékařský, latinsky Borago officinalis, je rostlina patřící do čeledi brutnákovité. V přírodní medicíně je brutnák lékařský používán při horečkách a zevně k obkladům na rány a vředy, ale neušel ani pozornosti farmaceutických firem a jeho hlavní produkt olej je možné koupit v kapslích nebo jen samotný.

Jak vypadá brutnák lékařský

Brutnák lékařský patří mezi jednoleté rostliny, je mohutný a dorůstá výšky 20 - 80 cm. Brutnák lékařský má přímou a chlupatou lodyhu, v horní části je lodyha často červeně naběhlá. Listy brutnáku lékařského mají vejčitý až kopinatý tvar, spodní listy jsou dlouze řapíkaté, horní přisedlé. Květy vyrůstají na převislých stopkách, které jsou dlouhé asi 2 cm a mají červenou barvu. Kalich květu je rozeklaný a koruna má modrou někdy i bílou barvu. Plody brutnáku lékařského jsou podlouhlé, vejčité drsné tvrdky s hnědou barvou. Brutnák lékařský kvete od května až do září a má silně okurkovou chuť.

Výskyt a původ brutnáku lékařského

Brutnák lékařský má původ v jižní Evropě, a to v oblasti Středomoří od Španělska po Turecko. Dnes je brutnák lékařský rozšířen po celé Evropě, v západní Asii, Americe, Novém Zélandu a dokonce i v Austrálii. Brutnák lékařský vyhledává slunné nebo pohostinné místo s kyprou a minerálně bohatou půdou, jelikož se rozrůstá do šířky, potřebuje velký prostor.

Krabičkové diety

ABC již vyzkoušeli:
Získejte přehled o slevách a akcích pořádaných ABC dietou:
E-mail:
Z odběru se můžete vždy odhlásit na této stránce.
KP3, s.r.o.
M.R.Štefánika 10
902 01 Pezinok
info@abcdieta.cz
BMI kalkulačka
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá od 8:00-16:00)
733
178
645
Dotazy, změny jídelníčku nebo objednávky krabičkové diety můžete provést na telefonním čísle (po-pá 8:00 - 16:00) 733
178
645
CZ EN DE
Přihlášení do klientské sekce
Přihlášení do klientské sekce
Připomenutí hesla
Lákavé snídaně, svačiny, obědy i večeře Perfektní chuť, kvalitní a svěží suroviny Pobočky máme v těchto městech České republiky